Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zeštíhlující prostředky mohou být škodlivé!

16. 4. 2008

Zeštíhlující prostředky mohou být škodlivé!

Jako nebezpečné lékové koktejly hodnotí německá spotřebitelská organizace Warentest údajné zeštíhlovací prostředky, které lze koupit na internetu. Zkoumala jich 16 a 13 z nich považuje za škodlivé pro lidské zdraví.

Warentest přichází s negativním hodnocením právě na začátku jara, kdy se lidé vydávají do přírody a v domnění, že rychle zhubnou, sahají po nových možnostech diety. V lepším případě bývá výsledkem frustrace, v horším pak poškození zdraví.

divka"Velmi vysoké ohrožení zdraví" zjistila organizace u 13 přípravků, které jsou na německých internetových stránkách k vyhledání. Podle testů obsahují látky, které představují "vysoké až velmi vysoké nebezpečí pro lidské zdraví. U zbývajících tří sledovaných preparátů je účinek nejasný a experti radí, aby se jim zákazníci proto také vyhýbali.

"Štíhlost rychle a bez mučení", "Spalujte tuk ve spánku" nebo "Pět kilo za týden" jsou jen některá z hesel, kterým prodejci "zázračných" preparátů lákají. Zvláště alarmující je fakt, že pilulky nebo prášky často neobsahují avizované doplňkové potravinové nebo rostlinné přípravky, nýbrž léky s látkami, které jsou obvykle pouze na předpis. Vedou totiž mimo jiné k nespavosti, pocení, poruchám srdečního rytmu, vysokému krevnímu tlaku nebo i závislosti.
On-linoví prodejci nebezpečné látky často v nabídce vůbec nezmiňují. Černý internetový trh přesto jen kvete.

Zvláště oblíbené prostředky jsou takzvané "spalovače tuků", kterých lze spousty najít i na českých webových stránkách a které mají spalovat přebytečný tělesný tuk. Německé laboratorní testy ukázaly, že šest ze 16 zkoumaných přípravků obsahovaly efedrin, který může vést k závislosti a ve vysoké koncentraci i ke smrti.

Osm prostředků obsahovalo vysoké množství kofeinu. Dávka, kterou prodejci doporučují k denní spotřebě pro "hubnutí", se rovná až deseti šálkům kávy. Koktejl z efedrinu a kofeinu pak může způsobit poruchy srdečního rytmu.

Také "zbržďovače" chuti nejsou bez závad. Často obsahují sibutramin, který údajně v mozku vyvolává pocit sytosti. V Německu je tato látka na předpis, protože už malé dávky mimo jiné zvyšují krevní tlak. Příkladem je čínský prostředek přitažlivě pojmenovaný jako LidaDai, avšak málokdo ví, že se sibutramin v Číně prodává pod tímto označením.

Warentest nabádá zájemce o internetové zeštíhlovací prostředky ke střízlivosti. Jako trvale účinný prostředek proti nadváze doporučuje osvědčenou zdravou výživu, snížený příjem potravy, pohyb a tělocvik.

Organizace také zjistila u 3000 dotázaných, že 14 procent z nich už zeštíhlovací prostředky vyzkoušelo. Každý třetí se pak potýkal s nějakými vedlejšími účinky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář